Neden Mutsuz Hissediyorsun ?

Neden Mutsuz Hissediyorsun ?

Neden Mutsuz Hissediyorsun ?

Durmadan mutsuz mu hissediyorsun? Hiçkimseye güvenemiyor ve başka hayatlara mı özeniyorsun?Bu düşüncelerden ve alışkanlıklardan vazgeçmelisin !

Hayat Çok Zor İnancı

Mutlu insanlar da hayatın zor olduğunun farkındadır ama zorlu zamanları, ‘kurban’ psikolojisinden ziyade bir tür ‘merak’ yaklaşımıyla aşmayı da bilir. Kendilerini soktukları zorlu durumdan dolayı sorumluluk alır ve bu durumdan mümkün olan en kısa sürede çıkmaya odaklanırlar.Şartlardan şikayet edip durmak yerine çözüm bulmakta ısrar etmek, mutlu bir insan olduğunuzun işaretidir. Mutsuz insanlar kendilerini hayatta kurban olarak görür ve bir çıkış yolu aramak yerine, ‘Bak başıma ne geldi’ tavrında ısrar eder.

İnsanların Güvenilmez Olduğu İnancı

Çoğu mutlu insan, başkalarına güven duyar. Herkesin birbirinin kuyusunu kazma peşinde olduğuna değil, insanların içinde iyilik olduğuna inanırlar. Yeni tanıştıkları kişilere genelde dostane yaklaşırlar, etraflarındaki kişilere bir tür ‘birliktelik’ hissi verirler.Mutsuz insanlarsa tanıştıkları çoğu kişiye güvenmez; yabancıların güvenilmez olduğunu varsayar. Ne yazık ki bu davranış biçimi yavaş yavaş kapının en yakınları dışındaki herkese kapatılmasına yol açar; yeni arkadaşlar edinme şansını tümüyle yok eder.

Dünyadaki Yanlışlara Odaklanmak

Evet bu dünyada yanlış giden yeterince çok şey var. Fakat mutsuz insanlar doğru olanları görmezden gelip sadece yanlışlara odaklanır. Onları daha 10 metre uzaktan fark edersiniz; herhangi bir olumlu şey hakkında ‘Evet, ama…‘ diye şikayet ediyorlardır.Mutlu insanlar da küresel sorunların farkındadır. Bununla birlikte, doğruları da görerek endişelerini dengelerler. Buna, ‘iki gözünü birden açık tutmak‘ da denebilir. Mutsuz insanlar, dikkatlerinin yanlıştan başka bir yere çekileceği korkusuyla, bir gözlerini iyi olan her şeye kapatırlar.

Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmak

Mutsuz insanlar, başkalarının içinde bulunduğu iyi durumun kendilerinden bir şeyler çaldığına inanır, sürekli başkalarıyla karşılaştırma yaparlar. Bu durum, kıskançlık ve nefrete yol açar.Mutlu insanlar ise başkalarının sahip olduğu şans ve koşulların kendilerinin de aynı noktaya gelebileceğinin işareti olduğuna inanır. Onlara göre herkes, kimse tarafından kopyalanamayacak ya da çalınamayacak türden, kendilerine ait bir ‘gidişat‘a sahiptir. Mutlu insanlar, fırsatların sınırsız olduğuna inanır ve başkalarının talihinin iyi gitmesinin kendi hayatlarını kısıtlayacağını düşünüp kötümserliğe kapılmaz.

Hayatınızı Kontrol Altına Almak Zorunda Hissetmek

Kontrol etmekle hedeflerinize ulaşmaya çalışmak arasında fark vardır. Mutlu insanlar, hedeflerine ulaşmak için her gün adım atarlar ama hayatın ne getireceği konusunda da fazla kontrol sahibi olamayacaklarını bilirler.Mutsuz insanlar ise en ufak şeyin sonucunu bile kontrol etmeye meyillidir ve planları ters gittiğinde dramatik bir teşhirle çöküş yaşarlar. Mutlu insanlarsa plan ters gittiğinde odak kaybı yaşamaz fakat yeni şartlara uyum sağlar. Burada yapılması gereken, amaç odaklı davranmak ama en ufak ayrıntısına kadar belirlediğiniz planların ters gitmesi halinde darmadağın olmamak.

Geleceğe Endişe İle Bakmak

Mutsuz insanlar sadece neyin kötü gidebileceğini düşünür; sürekli endişe ve korku duyar. Mutlu insanlarsa sağlıklı miktarda hayal kurar. Onlar da endişelenir ve korku hisseder ama bunu hissetmekle yaşamak arasındaki çizgiyi çekmesini de bilir.Mutlu bir insan korku ve endişe duyarsa, kendilerine bu hislerin gerçekleşmesini engellemek için ne yapabileceklerini sorar, yani sorumluluk alıp duruma karşı koyar. Eğer yapabilecekleri bir şey yoksa da, durumu kabullenir.

Sürekli Şikayetlenmek

Mutsuz insanlar geçmişte yaşar. Başlarına ne geldiğinden ve hayatın zorluklarından söz etmeyi tercih ederler. Bu konular hakkında konuşacak şeyleri kalmayınca da, başkalarının hayatlarına göz dikip dedikodu yapmaya başlarlar.Mutlu insanlarsa şu anı yaşar ve geleceği hayal eder. Onların olumlu enerjisinin uzaktan hissedersiniz. Üzerinde çalıştıkları bir konu hakkında duyuyor, sahip oldukları için minnettar hissediyor ve gelecekteki ihtimaller için hayal kuruyorlardır.

Musmutlu günler dilerim...