Mandalina Kabuklarını Çöpe Atmayın !

Mandalina Kabuklarını Çöpe Atmayın !

Mandalina Kabuklarını Çöpe Atmayın !

Kış aylarında bir çok kişinin severek yediği mandalina, kabuğu ile de bizlere şifa olmakta.Fakat Bir çoğumuz bu lezzetli meyvenin ve kabuklarının iyileştirici faydalarından habersiziz...

Tıbbi olarak o kadar çok faydası vardır ki mandalina kabuklarının.İşte sizler için bu faydaları derledik.Lütfen mandalina kabuklarını çöpe atmayalım...

Mandalina Kabuğunun Vücudumuza Faydaları Neler ?

Mandalina kabuğunun bilmediğimiz özelliklerinden biri, iyi kolestrol düzeyi, kan şekeri ve sağlıklı bir karaciğere sahip olmanıza yardımcı olacak pek çok yararı olmasıdır. Yağlı gıdaların daha iyi sindirimine izin vererek, sindirim sisteminizin sağlığına yardımcı olduğunu ortaya koyan bazı çalışmalar yapılmıştır.

Mandalina kabuğu ile tedavi edebileceğiniz hastalıklar ve uygulama yöntemleri :

Bronşit :

1 Bardak Kaynamış Suya, iki yemek kaşığı mandalina Kabuğunu ekleyin, bir saat bekletin ve sonra için. Bunu günde üç kez tüketebilir ; bronşiti hızlı ve doğal olarak giderebilirsiniz.

Öksürük :

Kabukları küçük parçalar halinde bölün, iyice kurutun. 1 bardak sıcak suyun içine 2 yemek kaşığı Kurutulmuş kabuğu atın,1 hafta boyunca serin bir yerde bekletin, bu süre sonunda kabukları çıkartıp, çözünmüş sıvıyı temiz cam bir kavanoza aktarın. Her yemekten önce ,günde üç kez için.

Burun Tıkanıklığı :

Küçük ağızlı bir kavanoza birkaç tane soyulmuş Mandalina kabuğu atın,üzerine sıcak su ilave edin. 10 dakika boyunca buharı soluyun. Nefesinizin açıldığını ,oldukça ferahladığınızı ve burun tıkanıklığınızın geçtiğini göreceksiniz.

Sindirim sorunları :

Bu problem için kurutulup ,çekilmiş Portakal veya Mandalina kabuğu kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız tozu, yemeklerinize ekleyebilir ,mide ağrılarınızı sindirim sorunlarınızı azaltabilirsiniz. .

Ayak mantarı :

Mantarın olduğu bölgeye,Mandalina kabuklarını ,bir hafta boyunca günde iki kez koymalı ve ovmalısınız.

Baş ağrınız mı Var ?

Küçük bir torbaya birkaç mandalina kabuğu koyun ve yanınızda bulundurun, onlardan gelen aromayı 15 dakika nefesinizle çekin.Ayrıca, Hafif baş ağrılarını aynı teknikle rahatlatabilirsiniz.

Peki Ya Tansiyon ?

Üç litre suya bir bardak taze mandalina kabuğu ilave edin, kaynatın ve bir saat bekletin. Vücudunuzunu bu suyla yıkayın. Bu banyoyu iki güne bir yapmanızı öneririz.

Tüm bu faydalarının yanı sıra ,Mandalina Kabuklarını kullanarak yapabileceğiniz diğer önerilerimiz :

 

  • Yemeklerinize sos olarak kullanabilir, muhallebi ve keklerinize ekleyebilirsiniz.
  • Kendi Doğal Kokulu Mumunuzu yapabilirsiniz.
  • Mandalina Kabuğundan Reçel yapabilirsiniz.

 

Hem Lezzetli bir gıda ,hem sağlığımıza şifa olarak kullanabileceğimiz Mandalina Kabuklarını çöp olarak görmemeniz dileğiyle...